Odunpazarı Belediye Tiyatrosu’nun bu sezon repertuvarında yer alan 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü anlatan "Hasret" oyunu, ilk gösteriminden beri kapalı gişe oynuyor. Kırım Tatar Sürgünü ile ilgili prodüksiyonel anlamda bugüne kadar yapılan ilk tiyatro eseri olan "Hasret”, Ankara Kırım Tatar Derneği’nin daveti ile Ankara’ya turneye gitti. Etimesgut Belediyesi 100. Yıl Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde gösterim yapan Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, oyunu gene kapalı gişe oynadı. Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği "Hasret”, izleyiciden tam not aldı. İzleyiciler, oyunun sonunda Odunpazarı Belediye Tiyatrosunu dakikalarca ayakta alkışladı. 

Vatanlarına hasret bırakılanların hikâyesi

Hasret; 18 Mayıs 1944 gecesi vatanlarına Hasret bırakılanların hikâyesi. Hem de 15 dakikada. Sadece 15 dakikada, ne alabilirsiniz yanınıza? Hayatınızın hangi parçasını çeyrek saate sığdırabilirsiniz? İşte çeyrek saatle başlayan, acı yüklü vagonların taşıdığı uzun bir yolculuk hikâyesi. Yaşamak için, unutmamak için, dönmek için verilen büyük bir mücadelenin hikâyesi.

Genel Sanat Yönetmenliğini Elçin E. Karaahmet’in yürüttüğü projenin tasarımını Ceren Tüysüz, Çiğdem Öztürk, İpek Uzkalan ve Hüseyin Demir uzun bir çalışma sonrası tamamladı. Oyunu Derya Dobrişan kaleme alırken, yönetmenliğini Elçin E. Karaahmet, Süleyman Karaahmet birlikte üstleniyor. Dekor ve kostüm tasarımını Çiğdem Öztürk, ışık tasarımını Hüseyin Tokyol ve orijinal müziklerini ise Hüseyin Demir yaptı. Oyunda Ceren Tüysüz, Ferhat Karataş, Hüseyin Demir, İpek Uzkalan ve Tuğçe Güney rol alıyor.

Muhabir: Hatice Esin Kırnalı