Ortatepe açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Ülkemizde fiyat istikrarı diye bir şey bırakmadılar. Marketten aldığımız ürünü bir kez daha almaya kalktığımızda maalesef alamıyoruz. İpin ucunu fena kaçırdılar. Pazar yerlerinde poşetler dolmuyor. 50 liranın altında meyve yok. Ülkede ekonomik darboğaz var. Emekliye 10 bin lira verip geçin diyorlar. Mehmet Şimşek de dün çıkmış 17 bin 002 TL olan asgari ücrete ‘düşük bir ücret değil’ diyor. Bir bardak çayın 10 lira olduğundan haberi bile olmadığına eminim. Mehmet Şimşek bence memleket gerçeklerinin farkında değil”

Bir kilo karpuz 20 lira olmuş

Ortatepe, “İnsanlar kafe ve restoranlara gidemez oldular. Bir parka oturup vakit geçirmek memlekette sosyalleşmek olmuş. Bu insanlara 17 bin 002 lira ile Şubat ayına kadar geçinin diyen sayın bakana sokaklarda dolaşmasını tavsiye ediyorum. Yapamıyorsanız, başaramıyorsanız bırakın. Bu ülkenin ekonomiyi düzeltecek nice insanları var. Bir kilo karpuz 20 lira olmuş. İnsanlar dilimle karpuz alıyor. Zengin daha da zenginleşiyor. Düşük gelirli insanların akılları ile alay etmesinler. 15 bin liranın altında ev kirası yok. Bu şartlarda geçinmeye çalışan insanlara 17 bin 002 lirayı reva görüyorlar. Bayramda esnaflar iş yapamadı çünkü insanlar bayramı evde geçirdi. Türkiye tarihinin pandemi haricinde en düşük kurbanı bu sene kesildiği söyleniyor. Ülkeyi yönetenler bunları duymuyorlar mı.

Halk geçinemiyor

Ortatepe şöyle devam etti, “Enflasyonu yavaşlatmayın, enflasyonu durdurun. Siz bu işleri yapabilmek için insanlardan oy istemediniz mi. Halkımızın yüzde 52’si size inanıp oy vermedi mi. Aldığınız oyların karşılığını verin artık. Halk geçinemiyor. Halk rahatlamak ve nefes almak istiyor. En düşük emekli maaşı 20 bin lira, asgari ücret de 25 bin lira olarak acilen güncellenmelidir.”

Muhabir: Hatice Esin Kırnalı