Ticaret Bakanlığı, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulamasının 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girdiğini açıklamıştı. Eskişehir’de meslek gruplarının izin günü Pazar olarak belirlendi.

Eskişehir’de berber, kuaför ve güzellik salonları Ticaret Bakanlığı’nca alınan karar doğrultusunda haftada bir gün kapalı olacak, Eskişehir’de bu gün Pazar olarak belirlendi. Ancak geçen süreçte Eskişehir’de bu karara uymayan meslek grupları olduğu görüldü. Eskişehir’de bazı kuaförler sosyal medya hesaplarından Pazar günü açık olacaklarını belirten paylaşımlar yapmaya başladı. 

Sarıkaya Eskişehir Valiliği'ne gitti

Bugün Eskişehir Vali Yardımcısı Hasan Çiçek ile konuyu görüşmeye giden Eskişehir Berber ve Kuaförler Odası Başkanı Gürdal Sarıkaya, “Ticaret Bakanlığımızın Valiliğe verdiği yetkiyle her oda başkanı şehirde bir izin günü tayin etti, oylama ile. Biz de Eskişehir’de kuaförlerimizin talepleri doğrultusunda, oylamada Pazar çıktığı için Pazar uyguluyoruz. Salı da isteyenler var biz çoğunluğa göre talep etmek zorundayız. Sosyal medyada çıkan haberler de var. Eskişehir’de Pazar günleri kapalı olacak salonlarımız, bu değişmez bir karar. Sosyal medyada yazanlar bilgi kirliliği. Eskişehir’de Pazarları net salonlarımız kapalı” dedi.

Karara uymayana ceza

Alınan karara uymayanlarla ilgili ceza yaptırımlarının başladığını kaydeden Sarıkaya, “Denetimlerimizi zabıta ve polis yapacak. İlk ceza 10 bin 200 lira. İkinci ceza iki katı, üçüncü ceza bir daha Pazar günleri izin alamıyor düğün ve nişanlar için”

Meslektaşlarımıza saygısızlık yapmayız

Sarıkaya şöyle devam etti, “Bugün Valimize bu çalışmalar hakkında bilgi vereceğiz ama izin günü değişmeyecek bu nettir, çünkü oylama ile çıktı karar. Gün değiştirirsek oylamada Pazar isteyen meslektaşlarıımıza saygısızlık olur. Demokrasi ülkesi oy ile belirlendi. İsteyen meslektaşlarımız var ama yanlış yoldalar, Odamız resmi bir kurum onlar hakkında da gerekli görüşmeleri yapıyoruz.” 

Yaptıkları hoş değil

Eski oda başkanı Fethi Özkara ile ilgili olarak ise Sarıkaya, “Bu vaatleri veren arkadaşlar daha önce 12 yıl Odada görev yapmış ve bu izni çıkartmak için 50 kere Ankara’ya gitmiş gelmiş sonuca ulaşamamış insanlar. Biz sonuca kavuşturduk, mesleğimiz için önemli bir karar, her Oda başkanının almak için mücadele verdiği bir karar. Eline kağıt kalem almış Salı günü için imza topluyor, yıllarca Oda başkanlığı yapmış birinin bunu yapması hoş değil”

Kaynak: Haber Merkezi