CHP Meclis Üyesi Cenk Sungur mecliste yaptığı konuşmada, “Ülkemiz ve şehrimizin en köklü kurumlarından lokomotif sanayide birçok ilke imza atan Devrim Arabası ve Karakurt’un üretildiği TÜRASAŞ hakkında son günlerde kurum tarihine ve şehrimize yakışmayan iddialar kamuoyuna yansımıştır. Yüz yılı aşkın süredir başarılarıyla şehrimizin gurur kaynağı olan bu kurum son günlerde maalesef hırsızlık, yolsuzluk iddialarıyla gündemden düşmemekte. İddialara göre TÜRASAŞ bölge müdürlüğünün hizmet aldığı bir taşeron şirket tarafından tesis içinde bulunan 20 tona yakın bakır hurda çalınmış hatta benzer bir durum Sakarya’daki fabrika için de gündeme gelmiştir. Bu iddialarla ilgili TÜRASAŞ bölge müdürlüğünden ve yetkililerden herhangi bir açıklama bugüne kadar ne yazık ki yapılmadı. Fabrikada çalışan dostlarımız da bu iddiaların TÜRASAŞ yönetimi tarafından bilindiği fakat sessiz kalındığı yönünde iddialarda bulunmaktadır. Bu konunun oldu bittiye getirilmemesi için takipçisi olacağız” dedi. 

Açıklama yapmaya zorlayın 

Sungur, konuyla ilgili yetkililere şu soruları yöneltti, “TÜRASAŞ  bölge müdürlüğünde meydana geldiği kamuoyuna yansıyan milyonlarca liralık hırsızlık iddiaları doğru mudur? İddia edilen bu hırsızlık olayı ile ilgili herhangi bir adli işlem, soruşturma, işten çıkarma olmuş mudur? Bahsi geçen taşeron firma TÜRASAŞ içerisinde hala hizmet vermekte midir? Adalet ve Kalkınma Partili Meclis üyelerimizden de konunun takipçisi olmalarını ve TÜRASAŞ’ı açıklama yapmaya zorlamalarını ve teşvik etmelerini rica ediyorum” 

Çakırözer: “Üretenin hakkını korumak Meclis’in temel görevi olmalı” Çakırözer: “Üretenin hakkını korumak Meclis’in temel görevi olmalı”

Bir tabela taktılar, halkı kandırdılar

CHP Meclis Üyesi Emre Genç ise Emek Mahallesi’nde yapılması planlanan lise ile ilgili yaptığı konuşmada, “Seçim süreci içerisinde Emek Mahallesi’nde yapılması planlanan ve o dönem aday olan Sayın Özkan Alp’in de kamuoyunda paylaştığı ‘Emek Mahallesi’ne lise getiriyoruz’ sözleri üzerine geçtiğimiz hafta da bu haftada da müdürlüklerden bilgi isteğimizde herhangi bir inşaat başvurusunun yapılmadığı, herhangi bir projenin ortaya konulmadığı, hatta mülkiyet problemlerinin olduğu tabelanın takıldığı ile ilgili bir bilgi aldık. Emek Mahallesi ile ilgili bu sorun her dönem gündeme geliyor. Geçtiğimiz dönem bu sıralarda oturan Sayın Murat Özcan 2022 yılında ‘bir dahaki sene Emek Mahallesi’nde lise yapıyoruz’ demişti. Bakan geldi, milletvekilleri geldi her biri her seferinde Emek Mahallesi’ne lise sözü verdi. Bir tabela taktılar, halkı kandırdılar. Emek Mahallesi’nde çocuklarımız lise istiyor. Bunun bir siyasi malzeme olarak kullanılması çok yanlış. Eğer Milli Eğitim bununla ilgili ihaleyi gerçekleştirdiyse somut olarak ruhsat başvurularına ve inşaat sürecine biran önce başlaması gerekiyor. Yoksa seçim yatırımı olarak sadece vatandaşlarımızın kandırılmasına yönelik eylem olarak görmeye başlayacağız” dedi. 

Önümüzdeki sezonda eğitim öğretime açılmalı

Emek Mahallesi’nde vatandaşların yıllardır beklediği lise ile ilgili konuşan Kurt, “Çok önemli bir konu Emek Mahallesi’ndeki lise. Tamam seçim öncesi yapıldı bir şeyler ama şimdi artık o lisenin yapılıp önümüzdeki sezonda eğitim öğretime açılmasını sağlamanız çok önemli, bunu takip etmenizi özellikle rica ediyorum” diye konuştu. 

Kaynak: Hatice Esin Kırnalı