Tepebaşı Belediyesi, afet bilincini halka yaymayı amaçladığı çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Özdilek Sanat Merkezi'nde "Afet ve Kadın" isimli panel düzenlendi. Tepebaşı Arama Kurtarma Ekibi, mimarlar, mühendisler ve vatandaşlar gibi birçok katılımcının yer aldığı panel, 6 Şubat depremlerinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Kadın Çalışma Grubu adına konuşan Dr. Aydan Barut, panelin ana konusunun "afet ve kadın" olduğunu belirtti. Kadınların afetlerde yaşadığı sorunları irdelemek ve ön plana çıkarmak istediklerini vurgulayan Barut, afetlerin cinsiyet ayrımı yapmadığını ancak kadınların yaşadığı sorunları daha fazla ele almak gerektiğini ifade etti. Panelde, afetler sonrasında kadınların karşılaştığı zorluklara dikkat çekildi ve kadınların desteğiyle afetlerin zararları en aza indirilebileceği belirtildi.

TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri İnşaat Mühendisi Yahya Kaya ise konuşmasında, 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde yaşanan can kayıplarını anarak, afetlerle mücadelede teknik insanların sorumluluklarının altını çizdi. Kaya, "afet ve kadın" başlığı altında, kadınların afet konusundaki çabaları değil, kadınların yaşadığı mağduriyetlerin ele alınmasının önemli olduğunu ifade etti. Ayrıca, afetlere dirençli şehirlerin oluşturulmasında kadınların önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Ahmet Ataç: Sivrihisar’ı sosyal belediyecilikle tanıştıracağız Ahmet Ataç: Sivrihisar’ı sosyal belediyecilikle tanıştıracağız

Panelde, Tepebaşı Belediyesi Arama Kurtarma Ekip Koordinatörü Zuhal Çelik moderatörlüğünde, İnşaat Yüksek Mühendisi Raziye Peker, Jeofizik Mühendisi Berrin Koç ve Avukat Büşra Karadan konuşmacı olarak yer aldı. Panelde, 6 Şubat depremlerinden günümüze, arama-kurtarma ekiplerinin zorlukları, afet sonrası kadın sağlığı, aile içi şiddet sorunları, kadın dayanışması ve çalışma koşulları gibi konular ele alındı. Panel, konuşmacıların önerilerinin paylaşılması ve katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla sona erdi.

Muhabir: Beste Temel