Hünerlier Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşleri Başkanlığına sunulmak üzere Eskişehir Amatör Spor Kulüpleri Başkanlığına bir dilekçe ile başvurmuştu. Başkan Hünerlier, dilekçede şu ifadelere yer vermişti;

“Kulübümüz Bölgesel Amatör Lig 6’ncı grupta mücadele etmektedir. Takımımızı 4 Ekim 2023 tarihinden önceki statüye göre oluşturup bütçelerimizi hazırlayıp BAL ligine katılımımızı sağladık. Bu şekilde kura çekimine girdik. Gruplar belli olup kura çekimlerinden sonra 4 Ekim 2023 tarih ve 21 sayılı toplantınızda alınan karar gereği küme düşme statüsü yeniden oluşturulmuş olup bu da kulübümüzü maddi manevi zora sokmaktadır. İlimizin BAL liginde takım kontenjanı iki olup 4 Ekim 2023 tarihinde yayımlanan statüden önceki statüye göre puanı yüksek takım otomatikman ligde kalmakta iken puanı az olan takım yerel ligden gelen takım ile play-out maçı yapmaktadır. 2023-2024 döneminde Eskişehir’den BAL’de üç takım mücadele etmektedir. Yeni statüye göre herhangi bir takımın grubu üst sıralarda bitirmesi durumunda iki takımımız otomatikman düşerken yerel liglerden ise birinci ve ikinci olan takımlar otomatikman BAL’a çıkmaktadır. Eski statüye örnek verecek olursak 2021-2022 döneminde ilimizi temsilen Yunusemrespor, Sağlıkspor ve Anadolu Üniversitesi, BAL’da üç takımla da mücadele ederken puanı fazla olan Anadolu Üniversitesi otomatikman ligde kalmış puanı az olan Sağlıkspor ligden otomatik düşmüş Yunusemrespor ise yerel lig birincisi olan takımla play-out oynamıştır. Bizce doğru olanı budur. 4 Ekim 2023 tarih ve 21 sayılı yeni statü bizleri maddi manevi zor durumda bırakmaktadır. Ayrıca bu statü sadece Eskişehir ve Şanlıurfa illerinde uygulanmaktadır. Tarafınızdan 4 Ekim 2023 tarih ve 21 sayılı kararın yeniden gözden geçirilerek düzeltilmesini saygılarımla arz ederim”

TFF’nin kararı ne anlama geliyor?

TFF’nin özellikle Eskişehir’i hedef aldığı ileri sürülen kararına göre, Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden üç Eskişehir takım içinden puan cetvelinde son sırada yer alan birisi otomatikman küme düşürülecek. 

Eskişehirspor kalesini gole kapattı  Eskişehirspor kalesini gole kapattı 

Kaynak: İHA