İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Serdar Ulucan’ın açıklamalarını değerlendiren MHP’li İsmail Candemir “Açıklamalarını okudum. İhanete uğradıklarını, sırtlarından vurulduklarından bahsetmişler. Tencere dibin kara seninki benden kara gibi bir mevzu oldu burada. Kendileri Milliyetçi Ülkücü Hareketi sırtından vurup, bıçaklayıp giden arkadaşlardır. Kendisi de diğer ilçe başkanı arkadaşlar da geçmiş yıllarda Milliyetçi Hareket Partisi’nde ilçe başkanlığı yapmış, bu partide değişik görevlerde bulunmuş şu anda bulundukları konuma gelmeleri için de Milliyetçi Ülkücü Hareket de çalışmış, Milliyetçi Ülkücü Hareket sayesinde tanınmış, bilinmiş insanlardır. Eğer ihanet arıyorlarsa aynaya baksınlar” dedi. 

“Sürpriz olmadı”

Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun istifasının sürpriz olmadığını ifade eden Candemir, “Malumun ilanı oldu. 14 Mayıs seçimleri sürecinde de Nebi Bey aslında bu sinyalleri vermişti. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Eskişehir mitinginde de platformda kendisini görememiştik. Seçim çalışmaları ve seçim sonrasında yaptığı açıklamalardan da zaten orada aradığını bulamadığını her an ayrılabileceği sinyalini zaten almıştık. Zamanlama açısından bu kadar erken beklemiyorduk, sürpriz olan sadece zamanlaması oldu” diye konuştu.

“Kaçınılmaz bir sonuçtu”

Hatipoğlu’nun AK Parti’ye geçeceği ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı ile ilgili söylentiler ile ilgili de konuşan Candemir “Cumhur İttifakı’nın büyükşehir adayları için görüşmeler genel merkez düzeyinde sürüyor. Öyle bir niyeti varsa mutlaka o da değerlendirilecektir. Bunu zaman içerisinde göreceğiz. Çünkü öncelikle kendisinin bir basın açıklaması ile ayrılma nedenlerini, istifa nedenlerini açıklamasını bekleyeceğiz. Kendine göre hedefleri vardır mutlaka. Bu hedeflerle İYİ Parti’nin uyuşmadığını gördü, bunu da demeçlerinde zaten hepimiz dinlemiştik. Bu sonuç kaçınılmaz bir sonuçtu” dedi. 

“Tencere dibin kara seninki benden kara”

Candemir şöyle devam etti;

“İYİ Parti baktığımız zaman geçen yerel seçimler dahil olmak üzere Milliyetçi Hareket Partisi’ne verilen belediyelerin hepsinde, İYİ Parti bizim karşımızda eski arkadaşlarımızı aday çıkarttı. Mevcut Eskişehir il başkanı Serdar Ulucan da bunlardan birisidir. Kendisi Mihalıççık ilçemiz Milliyetçi Hareket Partimize verildiği zaman kendisi de İYİ Parti’den aday olmuştur. İYİ Parti’nin Türk siyasetinde bugüne kadar gördüğümüz tek özelliği Milliyetçi Hareket Partisi’ni baltalamaktır, başka bir şey değildir”