Yer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;  “17 Ocak 2024 tarihinde sizleri yine bulunduğumuz yerin yanında olan ve mevcut TCDD Taşımacılık tarafından bir Ankara Kulübüne tahsis edilen otopark ile ilgili basın açıklamamıza çağırmıştık. Konu bir anda şehir gündemine oturdu ve üzerine pek çok yorum ve vaatte bulunuldu. İktidar milletvekilleri konuyu Eskişehir çıkarları doğrultusunda çözeceklerini vaat ettiler, muhalefet milletvekilleri takip edeceklerini söylediler. Ancak bakınız bugün de hızlı tren Tepebaşı otoparkı Ankara Demirspor kulübüne Eskişehirlilerin paraları akar olarak gitmeye devam ediyor. Futbol tarihinde yeri olan Eskişehir Demirspor ise imkansızlıklar sebebiyle bölgesel amatörden, Mahalli amatör kümeye düşmüş durumdadır, burada ilginç olan nokta ise bizim açıklamalarımıza Eskişehir Demirspor Kulübü başkanı hemen tepki verip bizim eleştirdiğimiz uygulamayı savunur nitelikte, ne demek istediği anlaşılamayan açıklamalarda bulunmaktadır. Bu konunun sonucunu Eskişehirli hemşerilerimize ve Demiryolu camiasına bırakıyoruz, değerleri itibarsızlaştıranları bu durumlar vasıtasıyla gerçek yüz ve niyetlerini görmelerini diliyoruz, gördüklerini de biliyoruz”

Söylentilerle ilgili açıklama bekliyoruz

Bölge ile ilgili Yer şu ifadelere yer verdi, “Konumuz tarihi demiryolu binası ve yükleme boşaltma ambarları ile ilgili tarafımıza iletilen ve pek çok ortamda dillendirilen iddialara göre; Hızlı tren otoparkını Ankara Demirspor Kulübüne veren TCDD Taşımacılık Müdürlüğü yine bir peşkeş hazırlığı içinde olup bahsettiğimiz ve boş bırakılıp yıpratılan, bakımsızlaşan ve sorumsuz insanların tacizine mağdur olan ambar binalarını bir vakfa devredecek. Sonrasında o vakıf da buraları istediği bir işletmeciye vererek amacı dışı ya da ranta çevrilmiş kamu malı durumuna getirecektir. Son süreçlerde sıklıkla gündeme gelen ve bizim de dile getirdiğimiz Eskişehir’in bir anlamda parsel parsel peşkeş çekilmesi durumunun bir örneğiyle de karşılaşacak olan durum yüklenmektedir. Biz İYİ Parti Odunpazarı Teşkilatı olarak beytül mal olan bu tarihi emanetlerin Eskişehirlilerin ortak kullanım ile hizmetinde olmasından yanayız. Bölgenin rantının yüksekliğinden dolayı birilerinin ağzının suyunun aktığı anlaşılıyor. Bu noktada muhatap sorumlu kamu kurumundan söylentilerle ilgili açıklama beklediğimizi buradan söylüyoruz. Devamında bir oldu bitti ya da ben yaptım oldu durumuna karşı” 

Artg niyetlilere dur demek istiyoruz

Yer, “Buralara çökme ve bunu yaparken vakıf yolu kullanma niyetinde olan art niyetlilere dur demek istiyor ve sizlerin vasıtasıyla Eskişehir’de konuya ilgili tüm kurumları, hassasiyet sahibi Hemşerilerimizi bu yapılmak istenen peşkeşe duyarlı olmaya, tepki vermeye davet ediyoruz. Biz Hemşerilerimize verdiğimiz sözün arkasındayız  Yalanın, talanın, yanlışın ve gizli kapaklı işlerin duyurucusu, mağdur ve mazlumun sözcüsü, beytülmalın gözcüsü olacağız”
 

Muhabir: Beste Temel