Büyükerşen: Bugüne kadar hep çalıştım  Büyükerşen: Bugüne kadar hep çalıştım 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, sera gazı emisyonlarının azaltılmasının yanı sıra sıfıra indirerek iklim nötr şehri olma yolunda çalışmalarına devam ediyor.

Şehirlerin iklim hareketini güçlendirmek amacıyla Avrupa Birliği tarafından oluşturulan Net Zero Cities Projesi’nin İkiz Şehirler Öğrenme Programına, Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan başvuru sonuçlandı.

24 ülkeden, 85 şehrin başvuru yaptığı programa 40 şehir seçildi. Eskişehir, 40 şehirden biri olarak İkiz Şehir seçilirken, program kapsamında Eskişehir ile Macaristan’ın Budapeşte şehri eşleştirildi. Eşleştirme programı, programa katılan Pilot Şehirler ve İkiz Şehirler arasında bilgi aktarımı ve kapasite geliştirmeyi amaçlayan 20 aylık bir dönemi kapsıyor. Eylül ayında başlayan ve Mayıs 2025'te sona erecek programla İkiz Şehirler, Pilot Şehirlerden öğrendikleri bilgileri kendi şehirlerinde uygulayacaklar. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin İkiz Şehir olarak eşleştiği Budapeşte Belediyesi, konutların düşük enerji performansı ve enerji yoksulluğuyla mücadele etmeyi planlarken, bu kapsamda ticari bankalar ve uluslararası finansal aktörlerle işbirliği içinde bir İklim Ajansı kurulacak. Ajans, finansal fırsatların konut sahiplerine ulaşmasını ve akıllı teknik çözümlerin kullanılmasını sağlamaktan sorumlu olacak. İklim Ajansı aynı zamanda enerji yoksulluğunu azaltırken, kentlilerin katılımını ve bu konudaki farkındalığının arttırılması sağlayacak.

Kaynak: Haber Merkezi