Emeklilerin mecburen çalıştığını ifade eden Arif Duru, “Emekliler mecburen çalışıyor. Benim emeklimin çalışmasını istemiyorsan karnını doyur ki, o zaman çalışmasın. Şu anda emekliye yüzde yüz de zam versen, tekrar söylüyorum, memnun edemezler bizi. Bizim eski sisteme dönmemiz lazım. 506 Sayılı Kanun’un getirmiş olduğu haklara geri dönmemiz lazım. Nasıl olur bu sosyal güvenlik sistemi? 23 çeşit maaş var. Bu sosyal güvenlik sistemi böyle mi olur? Bize geldikleri zaman kısıtlama var, kendilerine geldiği zaman her şey açık, olmaz öyle şey” dedi. 

“Milletvekillerinden destek görmedik”

Emeklilerin tüm taleplerini genel seçimler öncesi milletvekillerine verdiklerini kaydeden Duru, “Taleplerimiz ile ilgili vekillerden hiç dönüş olmadı. Biz taleplerimizi milletvekillerinin hepsine verdik. Dosya hazırladık verdik. Böyle olmasına rağmen haklarımızla ilgili bir netice alamadık. Bu iktidar için de geçerli muhalefet milletvekilleri için de geçerli. Biz emekliler olarak muayene katkı payının kaldırılmasını istiyoruz. Eski sisteme dönmemizi istiyoruz, refah payı verilmesini istiyoruz. Emeklinin genel durumunu düzeltecek kanunların bir an önce çıkarılmasını istiyoruz. Bunların hepsini vekillerimize ilettik ama hiçbir çalışma olmadı” diye konuştu. 

Nadir Küpeli: Yeni dünya düzenine adapte olmalıyız Nadir Küpeli: Yeni dünya düzenine adapte olmalıyız

“Emeklilerin çoğu sosyal yardımla ayakta”

Duru şöyle devam etti;

“Emekli sosyal yardımsız yaşayamaz hale geldi. Çoğu emekli sosyal yardım alıyor. Sosyal yardım alabilmek için kanunda asgari ücretin üçte biri kadar gelirinin altında olması gerekiyor. Şu anda 7 bin 500 lira alan emekliler bu kapsamda şartları karşılıyor. 3 bin 800 liradan az kişi başı gelire sahip emekliler yıllarca sosyal yardım almak için bu millete hizmet etmediler. Emeklilerin yoksul ve yardıma muhtaç olduğunu kanun kabul ediliyor. Sosyal Hizmetler Kanunu bu durumu teyit ediyor yani. Asgari ücretin altında bir emekli maaşı olmamalı. Geçmişte asgari ücretin çok üzerindeydi emekli maaşları. Ülkenin bütçe açığını ve EYT’yi emeklilerin sırtına yüklememeliler”

Kaynak: Beste Temel