1 Eylül tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan arabuluculuk uygulamasıyla birlikte kira uyuşmazlıklarından kaynaklı dosyalardan yaklaşık 4 bin 200'ü anlaşmayla sonuçlandı. Ancak 3 binden fazla dosya hala mahkemeye taşındı.

Arabulucuya başvuran dosyalar arasında ev arkadaşı aldığı için kirası artırılan veya evini boşaltması istenen kiracılar ile ev sahibi arasındaki anlaşmazlıklar da yer alıyor. Ev arkadaşı almak isteyen kişilerin ev sahibinden yazılı izin alması gerekiyor. Kiracılar ev sahibinden izinsiz olarak ev arkadaşı alırlarsa ev sahipleri mahkeme yoluyla tahliyelerini isteyebilir. Ancak ev arkadaşı almayı veya alt kiralama yapmayı düşünen kişilerin kira sözleşmelerine ev sahibinden izin alabilir şeklinde bir ibare eklemeleri gerekiyor.

Akaryakıta bir indirim daha geliyor! İşte Eskişehir’de son fiyatlar  Akaryakıta bir indirim daha geliyor! İşte Eskişehir’de son fiyatlar 

Gayrimenkul Hukuk Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, ev arkadaşı alacak kişilerin kira sözleşmelerine alt kiralama hakkı konusunu eklemeleri gerektiğini belirtiyor. 

Kaynak: Haber Merkezi