Saadet Partisi Tepebaşı İlçe Başkanlığı, basın toplantısında LGS'ye giren öğrencilere başarı dileklerini iletirken, Gazze'de yaşananlara dair de önemli açıklamalarda bulundu.

Basın açıklamasında ilk olarak LGS sınavına giren öğrencilere ve ailelerine seslenen İlçe Eğitim Başkanı Tuncay Akyol, "Şu an LGS sınavında ter döken öğrenci kardeşlerimize başarılar diliyorum. Heyecanlı ailelerine de sabırlar diliyorum. İnşallah uzun zamandır yapmış oldukları hazırlıkların karşılığını alırlar" dedi.

Akyol, Gazze’de yaşanan insanlık dramına da değinerek, "Gazze’de yaşananlar insanlığın vicdanını derinden yaralamaya devam etmektedir. Üzülerek ifade etmek gerekiyor ki gündemimiz yine Gazze! Gündemimiz yine Filistin!" şeklinde konuştu. İsrail’in saldırılarını kınayan Akyol, uluslararası toplumun tepkisizliğini eleştirdi.

D-8 ülkelerine çağrı

Akyol, D-8 ülkelerinin aktif olarak devreye girmesi gerektiğini vurguladı. 8 Haziran 2024'te D-8 üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının olağanüstü toplanacağını belirten Akyol, "Bu işgal durdurulmazsa; Filistin’i aşacak, başka ülkelere de sıçrayacaktır" dedi.

Tuncay Akyol şöyle konuştu;

“İsrail için yumuşak lokma olmak anlamına gelecektir. Necmettin Erbakan Hocamızın öncülüğünde kurulan D-8 aktif olarak devreye girmelidir. Nitekim Türkiye’nin çağrısı üzerine, 8 Haziran 2024 tarihinde D-8’e üye ülkelerin dışişleri bakanlarının olağanüstü toplanacağı duyurulmuş bulunmaktadır” 

D-8’in kuruluş amaçlarına uygun kararlar alınması gerektiğini belirten Akyol, "D-8, kınama bildirileri yayınlamak amacıyla kurulmuş uluslararası bir örgüt değildir. İsrail’in beklediği kınamaları değil; Gazze ve Filistin’in ve insanlık vicdanının beklediği kararları alınız" ifadelerini kullandı.


 

Muhabir: Fatih Arduç