Eskişehir'in Seyitgazi ve Alpu bölgelerinde yaşanan yol sorunları, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde de büyük bir konu haline geldi. Eskişehir'de uzun süredir yaşanan bu durum, şimdi Hakkari'nin en büyük problemlerinden biri haline geldi.

Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Çoğaç, bölgedeki çevre yolunun çeşitli bölgelerinde asfaltın yetersiz olduğunu ve çakıl taşlarının büyük bir tehlike oluşturduğunu belirtti. Çoğaç, "Çevre yolu artık bir ölüm yolu haline geldi. Sorumluluk sahibi olan firma ve Karayolları'nın buraya gelerek acil bir kontrol yapması gerekiyor" dedi.

Çoğaç, Yüksekova ilçesinin Güngör ve Yeni mahallelerinden geçerek Şemdinli yoluna bağlanan çevre yolunda, yapılan asfaltın çok kısa bir süre sonra bozulduğu ve tehlike oluşturduğu bilgisini de paylaştı.

Kazım Kurt’tan üniversitelilere: Biz yanınızdayız Kazım Kurt’tan üniversitelilere: Biz yanınızdayız

Yaptığı inceleme sonrasında bir açıklama yapan Çoğaç "Yaklaşık bir ay önce yapıldı. 5 kilometreye yakın yolun bir tarafına asfalt yapıldı. Gördüğünüz gibi yol kısa sürede buzulmuş ve çakıl taşları yerinden sökülmüş. Bu durum kaza riskini yükseltiyor. Sorumlu firma ve Karayolları'nın acil bir şekilde buraya gelerek kontrollerini yapması gerekiyor. Sorunun ne olduğunu ciddi şekilde belirlemeleri gerek. Büyük kaza riski oluşturan bu yol, özellikle yakınlarda bulunan sürücü kurslarını da olumsuz etkilemektedir. Yetkili firmanın acil bir şekilde buraya gelerek yol düzenlemelerini yapması gerekiyor, aksi halde daha büyük felaketler yaşanabilir. Çevre yolu artık bir ölüm yolu haline geldi" ifadelerini kullandı.

Eskişehir’de de yıllardır Alpu ve Seyitgazi-Kırka yollarında meydana gelen kazalarda onlarca can kaybı yaşandı, çok sayıda ailenin evine ateş düştü. Son olarak AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, sözü verilen Seyitgazi-Kırka yolu yapımının başladığı müjdesini vermiş “Söz verdiğimiz şekilde Seyitgazi-Kırka yolu yapımı başlıyor” demişti. 

Kaynak: Haber Merkezi, İHA