tv100 yazarı Barış Yarkadaş, Millet Haber Ajansı Yayın Yönetmeni Sinan Burhan, Siyasal İletişimci Ferhat Murat, Bizim TV Genel Yayın Yönetmeni Şaban Sevinç, Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı programına konuk oldu.

Canlı yayına bağlanan Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Belediye Başkan adayı Ayşe Ünlüce, seçimlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Hatipoğlu'ndan afişlerinin sökülmesiyle ilgili açıklama Hatipoğlu'ndan afişlerinin sökülmesiyle ilgili açıklama

"25 yılda muhteşem bir dönüşüm yaşadık"

Gürkan Hacır'ın "Yılmaz Hoca (Yılmaz Büyükerşen) görevi gönül rahatlığıyla size verdi mi?" sorusunu yanıtlayan Ünlüce, "Yılmaz Hocanın 25 yılda yarattığı muhteşem bir dönüşüm yaşadık. Eskişehir’de ben de bu dönüşümün bir kısmında bu şehirde yaşayan bir vatandaş olarak, önemli bir kısmında da üst yönetici olarak belediyede görev yaptım. Bu nedenle bu süreçle ilgili gurur duyduğumu söylemeliyim." ifadelerini kullandı.

Ünlüce, Hatipoğlu'nun iddialarına yanıt verdi

Nebi Hatipoğlu’nun “Eskişehir’de 24 dairede dönüşüm yapıldı. 25 yıllık belediyede 45 bin vatandaşı bekletiyor” iddialarına cevap veren Ayşe Ünlüce, "99 yılında yaşanan büyük depremden sonra biz Eskişehir’de afetle mücadele anlamında pek çok iş yaptık. Bunlardan bir tanesi kentsel dönüşüm konusu. Özellik kentsel dönüşüm afet riskli alanlarla ilgili çalışmaya başladığımızda 2010’lu yılların başlangıcında başladığımız bir süreç var. Afet riskli alanlarla ilgili bir mevzuat var, kentsel dönüşümün belediye kanununa göre bir mevzuatı var. Her iki mevzuata göre de başlayan süreçlerimiz var. Bunların takibiyle birlikte artık biz bunların ihalesini yapma ve Eskişehir’e kazandırma noktasındayız. Yaklaşık bin 500 konutu kapsıyor elimizde hazır bekleyen projeler. Mülkiyet sorunlarını çözdüğümüz, muvafakat imzaladığımız her yerde etap etap başladık. Dolayısıyla ilk başladığımız alan doğrudur. Ama devam ediyor bu ihaleler. Mesela önümüzdeki ay 800 konutun ihalesine çıkıyoruz. Yani bunu değersizleştirip şu kadar yapıldı demek değil. Biz hepsinin mülkiyet problemlerini çözmeyi bekleseydik birkaç yıl daha beklememiz gerekirdi" dedi.

"İçme suyu problemlerini hallettik"

Ayşe Ünlüce, açıklamalarına şöyle devam etti:

"İl Özel İdarelerinin yapmadığı altyapı çalışmalarını yaptık. 12 ilçemizde kanalizasyon problemini hallettik, İçme suyu problemlerini halettik. Bunlar çok büyük yatırımlar. En son kalan 6 ilçemizi de geçen sene hallettik ve orada sadece altyapıya yaptığımız yatırım 200 milyonluk bir yatırım."