Yozgat'ta hangi isimler daha popüler diye bir soru sormanız gerekirse, yıllar boyunca süregelen ve zamanla toplumsal bir kimlik haline gelen isimlerin sıralamasındaki değişmeden liderliğini koruduğunu göreceksiniz. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) verilerine göre, Yozgat'ta en çok kullanılan isimler belli oldu. 

Birinci Mustafa, ardından Ahmet ve Mehmet geliyor

Çok sayıda isim arasında Yozgat'ta en çok öne çıkanı ve liderliği kapan isim Mustafa oldu. Mustafa, 7 bin 628 kişiyle Yozgat'ın en popüler erkek ismi olarak öne çıktı. Sonrasında ise 6 bin 085 kişiye sahip olan Ahmet ve ardından da 4 bin 468 kişiye sahip olan Mehmet izledi. Dördüncü sırayı 4 bin 112 kişiyle Ali, beşinci sırayı ise 3 bin 352 kişiyle Osman aldı.

Kadınlarda durum nasıl?

Kadınlar arasında ise zirveyi 6 bin 151 kişiyle Fatma aldı. Fatma ismini, 4 bin 730 kişiyle Hatice ve ardından 4 bin 451 kişiyle Ayşe isimleri takip etti. Bu isimlerin ardından ise 3 bin 821 kişiyle Emine ve 3 bin 773 kişiyle Zeynep geliyor.

Stresle başa çıkmanın yolları! Bu kuralları kendinize ilke edinin Stresle başa çıkmanın yolları! Bu kuralları kendinize ilke edinin

Bu isimler, Yozgat'ta uzun yıllar boyunca sevilerek ve saygıyla kullanılan isimler olup, hala en öncelikli tercihler arasında yer almaktadır. Mustafa, Ahmet, Mehmet, Ali, Osman, Fatma, Hatice, Ayşe, Emine ve Zeynep isimleri, Yozgat'ın tarihini, toplumsal bağlarını, sosyal değişimlerini ve kültürel tercihlerini derinden yansıtan birer sembol niteliği taşıyor. ADNKS verileri, bu isimlerin Yozgat'ın sosyal ve kültürel yapısının önemli bir parçası olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi