Millet Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Sinan Burhan, programda yaptığı değerlendirmede, “Cumhuriyet Halk Partisi’nde iç tartışmalar aldı başını gidiyor. Yılmaz Büyükerşen Hoca aday yapılamadığı için midir nedir, talihsiz bir açıklama yaptı. Buradaki temel problem tarihimize kültürüme yönelik bir akademisyen hocanın, Eskişehir’de dört dönem belediye başkanlığı yapmış birisinin açıklamaları Cumhuriyet Halk Partisi’nin aşağıya inmesine katkı sağlar. Yılmaz Büyükerşen bu seçimleri neden yaptı? Ayşe Ünlüce seçimleri kazansın diye mi yaptı, kaybetsin diye mi yaptı? Ne gereği vardı da böyle bir şey yaptı? Hani ikide bir ‘tarihi konuları tartışmayalım, dini konuları tartışmayalım’ derken birdenbire bu konuya neden girer” diye konuştu.

Çakırözer: Hayvancılığı bitirdiler çobanları da bitiriyorlar Çakırözer: Hayvancılığı bitirdiler çobanları da bitiriyorlar

Tam yerel seçim öncesi nereden çıktı Osmanlı tartışması

Barış Yarkadaş konu ile ilgili Büyükerşen ile görüştüğünü ifade ederek, “Ben Büyükerşen’i aradım, ‘Hocam nereden çıktı Osmanlı tartışması tam yerel seçim öncesi’ diye sordum. Dedi ki, ‘Ben aslında Büyük Ortadoğu Projesi’ni anlatırken geçmişten bugüne bir siyasi tarih analizi yaptım. Siyasi tarih analizi yaparken başımıza nelerin geldiğini, Osmanlı’dan bugüne, Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne başımıza nelerin geldiğini anlattım. Osmanlı tarihini de iyi bilirim. Ben bazı padişahlardan bahsettim. Zevki sefa içinde olan bazı padişahları anlattım. İsim de vermedim” bu kadar söyledi. Bence gereksiz, çünkü Yılmaz Hoca gazetecilikten gelen bir akademisyen, Anadolu Üniversitesi’ni kurdu. Rektörlüğünü yaptı, iletişim konusunda Türkiye’de bir deha. Şunu bilmesi gerekir ki, bu tür sözler manşet veren sözlerdir. Daha dikkatli olması gerekirdi. Gereksiz bir tartışmaya girmiş Yılmaz Hoca” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi