Bakanlığın genel müdürlüğü tarafından yapılan bu çalışma, Türkiye'deki dava yoğunluğunu ve dava türlerini haritalar üzerinden görselleştirerek anlattı. Türkiye genelinde 67 farklı ilde en sık rastlanan dava türünün veraset davaları olduğu belirlendi.

Eskişehir, Kütahya, Afyon, Bilecik, Uşak, Bolu ne durumda?

Dava Atlası'nda da belirtildiği gibi, Eskişehir, Kütahya, Afyon, Bilecik, Uşak ve Bolu gibi illerde yoğunlukla veraset davalarına rastlandı. Bunun yanı sıra, tazminat davaları Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Siirt, Hakkâri, Van ve Ağrı illerinde ön plana çıkarken; İstanbul, Ankara, Adana, Şanlıurfa ve Muş'ta daha çok alacak davaları görünüyor. Yalova'da tüketici davalarının ve Gaziantep'te boşanma davalarının yüksek oranda olduğu tespit edildi.

Bölgesel bazda yapılan analize göre, tüm bölgelerde en yoğun görülen dava türü veraset davaları oldu. Alacak davaları ise özellikle Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde ikinci sırayı alırken; Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde boşanma davalarının sayısı arttığı gözlemlendi. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise tazminat davaları ön sıralarda yer aldı.

Ruh sağlığı: İçsel huzurun peşinde bir yolculuk Ruh sağlığı: İçsel huzurun peşinde bir yolculuk

Adalet Bakanlığı'nın bu detaylı ve kapsamlı çalışması, Türkiye'deki hukuk davalarının coğrafya ve dava türleri açısından dağılımını gözler önüne sermekte.

Kaynak: Haber Merkezi