Galatasaray ile Fenerbahçe  arasında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da oynanacak olan 2023 Turkcell Süper Kupa maçında, İstiklal Marşı'nın okunmasına izin verilmedi. Suudi yetkililer iki takımın 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' pankartı ile Mustafa Kemal Atatürk posteri ve tişörtü ile çıkma isteklerini de red  etmesine rağmen ülkemizde bazı kesimler, Suudi Arabistan’ın bu tutumunu normal karşıladılar.

             Suudi Arabistan ve ülkemizde bazı kesimler ne düşünürse düşünsün Dâhi lider, Mustafa Kemal Atatürk’ün, değeri zamanla azalmıyor; bilakis, kendi çağını aşan, siyasî vizyonu, günümüz politikasına, ışık tutmaya devam ediyor. Az zamanda, çok ve büyük işler başaran, Atatürk hakkında, dünyada, yüzlerce makale ve onlarca kitap yazıldı. Araştırma yapıldı.

Nitekim Rhode Island'daki Brown Üniversitesi'nde, "Emeritus Professor-Onursal Profesör  Arnold Ludwig’in,  18 yıl süren, "Liderliğin Doğası" çalışmasında, 1900-2000 yılları arasında yaşayan, 200 farklı ülkeden, 1941 lideri araştırmış. Ludwig bu amaçla "Politik Büyüklük Ölçeği" adını verdiği, puanlamaya dayalı bir ölçek geliştirmiş. Ayrıntılı bilgiye ulaşabildiği Roosevelt'ten, Churchill'e, Mao'dan Fidel Castro'ya, uzayan listedeki 377 lider arasında en yüksek puanı, büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK almış ve 20. Yüzyılın da lideri ilan edilmiştir.

Ayrıca geçmiş yıllarda,  ABD Kara Kuvvetleri’nin, dergisi Military Review’un, son sayısında, Mustafa Kemal Atatürk’ün,  Çanakkale Savaşı’ndaki askeri liderliğini, öven bir makale yayınlanmıştır.

  Binbaşı Eric Venditti imzalı, ‘GELİBOLU KAYASI MUSTAFA KEMAL’İN LİDERLİĞİ’ başlıklı yazıda, müttefik kuvvetler, Gelibolu’ya, çıkarma yaptığında, şansın ‘parlak zekâ’ ve ‘kuvvetli irade ’ye sahip, yetenekli bir komutanla, Türklerden yana olduğu belirtilmişti.

Yabancı güçler, Arı Burnu’na çıkarma yaptığında, Mustafa Kemal’in, yedi kilometre ötedeki Bigalı köyünde olduğuna işaret edilen yazıda, övgü dolu şu sözler yer almıştı

Dergide, “Doğru zamanda, doğru enstrümanlarla, doğru yerdeydi. Ancak bu tek başına zaferi garanti etmiyordu, lidere ve nasıl liderlik ettiğine bağlıydı. Operasyon sürecinde, bir komutanın altı eyleminden beşini, büyük etkiyle tatbik etti, askerlerini motive etti, düşmanı durdurdu” ifadeleri yer almıştı.

            Gelibolu Savaşı’nın ve taktiklerin, ayrıntılı bir şekilde aktarıldığı makalede, Mustafa Kemal’in, askeri liderliğinden yüzyılı aşkın bir süre sonra çıkarılacak çok dersler olduğu belirtilmişti.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü,  ABD Kara Kuvvetleri’nin dergisi Military Review böyle değerlendirirken, Rhode Island'daki Brown Üniversitesi'nde, "Emeritus Professor-Onursal Profesör  Arnold Ludwig Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, 20. Yüzyılın lideri ilan ederken, ülkemizde bazı statlardan  ismi silindi.        

Oysa Atatürk’ün, ismi tesislerden kaldırılsa da Mustafa Kemal Atatürk'ün, değeri  bilakis, kendi çağını aşan, siyasî vizyonu, günümüz politikasına, ışık tutmaya devam ediyor. Az zamanda, çok ve büyük işler başaran Atatürk, hakkında da dünyada, yüzlerce makale ve onlarca kitap yazıldı.

             Cumhuriyet devrimi ise antiemperyalist özelliği ve modern yüzü ile Afrika’dan Latin Amerika’ya kadar dünyadaki mazlum uluslara ilham, antiemperyalist devrimlere ışık oluyor

Çinli Profesör Sayın Hu Zhenhua’nın, Türkiye’de düzenlenen bir Atatürk konferansında, “Mustafa Kemal Atatürk sadece Türk halkı tarafından sevilen ve saygı beslenen Türk büyüğü değil, aynı zamanda Çin halkının da saygı gösterdiği büyük devlet adamıdır. Ben 72 yaşındayım. Çocukluğumdan beri Çin halkına önderlik yapan Dr. Sun Yat Sen’i bildiğim gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük öncüsü olan Mustafa Kemal’i de biliyordum. Çin’de Mustafa Kemal Atatürk’ü bilmeyen lise öğrencisi hemen hemen hiç yoktur. Çünkü bizim ülkemizde yıllardan beri lisede mecburi ders kitabı olarak okutulan Yakınçağ ve Çağdaş Dünya Tarihi’ kitabı, Mustafa Kemal ve onun önderliğindeki Türk devrimini de içermektedir” görüşünü katılımcılarla paylaştı.

Yine Sayın Prof Hu Zhen Hua “… 9 milyon 600 bin kilometrekare toprağı olan Çin Halk Cumhuriyeti, 1 milyar 300 milyon nüfusa sahip ve bir çok etnik grubu barındıran bir ülkedir. Ülkemizde 33 bin 200 lise ve bu liselerde 29 milyon 138 bin öğrenci bulunmaktadır. Başka bir deyişle, Çin’de her yıl bu sayıda genç insan Mustafa Kemal’i ve Türk devrimi​ni öğreniyor ve algılıyor. Çin halkının büyük öndere ne kadar saygı gösterdiğini ve Türk devrimini ne kadar doğru değerlendirdiğini anladığınızı umuyorum.” dedi.

Çinli profesörün de söylediği gibi, Çin Halk Cumhuriyeti’nde Atatürk’ün hayatı Devrimler Tarihi ders  kitabında ana ünite olarak okutularak,  Kemalist devrim, Çin’deki  ders kitaplarında, milyonlarca insana öğretiliyor.

Ne yazık ki  kendi değerlerimize,  tam olarak sahip çıkamıyoruz ama Atatürk gibi değerlerimizin, büyüklüğünü ortaya koymak ve dünyaya tanıtmak da  yabancılara düşüyor.

Türk ulusu, bugünkü bağımsızlığını ve sahip olduğu, ekonomik, kültürel, sosyal gelişmişliğini, çağdaşlaşmayı, O’na borçludur. Onun yolu, refah, mutluluk, barış ve huzurdur.

Türk Milletinin, tek kurtuluş yolu, Atatürk’ün yoludur. Milli birlik ve berberliğimizi ve ülke bütünlüğünü sağlayacak, akla, mantığa, insanlığa, ahlaka, Müslümanlığa, en uygun dünya görüşü, Atatürkçülüktür.  Türk milletinin, geleceği ve istikbali onda gizlidir.

    Atatürk,  nerde ne yaptı, neye karar verdi ise daima en iyisini yapmış, en hayırlısına da karar vermiştir. O nedenle de Atatürk devrimlerini, titizlikle korumak, ödün vermemek, yaygınlaştırılması ve kökleşmesi için de, gayret ve çaba göstermek zorundayız.   

        Atatürk, sadece Türk milletinin önderi değil, dünya halklarının tanıdığı, örnek aldığı  evrensel bir lider, büyük bir yurtsever ve dahidir. Türk halkı olarak da  onun devrimlerine, fikir ve düşüncelerine, dünden daha çok, bugün ve gelecekte de muhtacız.